
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.9286 mm |
| Width | 7.5946 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2.3876 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 38 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 23 ns |
| High Level Output Current | -6 mA |
| Low Level Output Current | 6 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Receiver |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| Packaging | Tube |
| Output Type | 3-State |
Stock: 200
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51296
Ext.Price$0.51296
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51296 | $0.51296 |
| 10 | $0.36591 | $3.65910 |
| 25 | $0.31633 | $7.90825 |
| 50 | $0.28794 | $14.39700 |
| 100 | $0.26209 | $26.20900 |
| 300 | $0.23857 | $71.57100 |
| 500 | $0.21715 | $108.57500 |
